Kā vienmēr būt sasniedzamam

mobilie telefoniMūsdienās kā senu joku atceramies bērnības notikumus. Viens no tiem – kā satikt un “dabūt rokā” draugus. Zvans pie durvīm, domājot ko teikt, kad durvis atvērs mamma. Saukšana pie loga… Nebūt nemaz tik senā pagātnē mobilo telefonu katram nebija. Šāda ierīce tikai tā nopietni sāka parādīties lielāka vairuma cilvēku rokās gadus divdesmit, trīsdesmit atpakaļ. Ko darīt, ja kavējos uz kādu tikšanos? Ja netieku? Notikusi kāda neparedzēta situācija un steidzami jāsauc palīdzība? Kaut kā cilvēki risināja šīs problēmas arī bez mobilā telefona palīdzības. Mūsdienās tas jau liekas neparasti un dažam, pat neizprotami.

Mūsdienu cilvēkam mobilai telefons ir tik ļoti neatņemama ikdienas sastāvdaļa, ka bez tā jau vairs ne varam iedomāties savu dzīvi, ne arī praktiski spējam. Telefona numuri, kas nepieciešami, kur vismaz pāris vajadzētu atcerēties no galvas, atrodas mobilā telefona atmiņā. Ja nepieciešama karte, visbiežāk to aizstājam ar telefonā iebūvēto vai augšuplādēto navigācijas sistēmu. Ja nepieciešama informācija, visbiežāk izmantojam internetu, kas pieejams mobilajā telefonā. Un kur tad vēl visas situācijas, kad jāgaida (autobuss, ārsta pieņemšana, un tā tālāk), kad no garlaicības glābj tikai spēles mobilajā telefonā vai sociālo tīklu aktīva pārlūkošana, jo arī tas taču viss pieejams mūsdienīgā ierīcē. Jau sen vairs nav aktuāla tikai zvanīšanas un īsziņu sūtīšanas funkcija, kas, sākotnēji, mobilajam telefonam bija pašas galvenās, teju vienīgās, funkcijas (ja neskaita leģendāro “čūskiņas” spēli).

Šobrīd ar mobilo telefonu varam veikt video zvanus, sarunāties Skype, postot dažādas fotogrāfijas un tekstus sociālajos tīklos tieši tajā brīdī, kad kaut kas notiek. Iespēju ir neskaitāmi daudz un mobilais telefons, kas kādreiz kabatā gaidīja vien zvanus un īsziņas, ir kļuvis par nelielu kabatas datoru, kas spēj visu, kas vien cilvēkam varētu būt nepieciešams un vajadzīgs.

Arī par pogām sen jau lielākā daļa no mums ir aizmirsusi – galvenais ir lielāks skārienjūtīgais ekrāns, lai visu varētu pēc iespējas labāk redzēt, aplūkot. Tikpat svarīga ir fotokameras kvalitāte telefonā, jo nu jau mobilais telefons ir teju tikpat kā fotoaparāts – ar to uzņemam savas dzīves interesantākos, krāsainākos un aizraujošākos brīžus, gan lai padalītos ar draugiem sociālajos tīklos, gan, lai vēlāk pārlūkotu savas ierīces galerijā esošos attēlus un atcerētos patīkamos un jaukos brīžus.

Mobilo telefonu modeļu izvēle ir tik plaša, ka ātrāk izdodas apjukt, ko tad īsti izvēlēties, nekā skaidri zināt, kas mums nepieciešams. Un pārāk ilgi jau arī viens modelis mūzu kabatās neguļ. Arvien parādās kaut kas jaunāks, modernāks, funkcionālāks un spējīgāks, līdz ar to arvien biežāk cilvēkiem rodas vēlme iemainīt savu iepriekšējo telefona modeli pret jaunāku, spējīgāku. Iespējams, jaunajam modelim labāka kamera, augstāka kvalitāte mūzikas atskaņošanā, lielāka atmiņa – šīs visas ir tikai nedaudzas no pamata funkcijām, kas mums, kā mobilā telefona lietotājam, ir būtiskas ikdienā.

Tiesa, diezin vairs vēlēsimies atgriezties pie laika, kad mobilais telefons bija tikai saziņas ierīce caur zvanu vai SMS, tomēr arī pārlieku liela “pieķeršanās” tam, ko varam veikt mūsdienu tālrunī krietni vien iedragā komunikāciju klātienē! Ir taču tik daudz interesantu aplikāciju, kas spēj aizvietot sarunu biedru dotajā brīdī. Uz mobilās ierīces spējām attīstīts ārkārtīgi daudz ideju, iespēju un biznesu, kas protams, ir labi, tomēr mums, kā lietotājiem, vajadzētu atcerēties, ka tā, lai cik lieliska arī nebūtu, ir tikai ierīce mūsu kabatās! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *