Kā auto padarīt drošu mazulim?

octaDrošība ir svarīga ikvienam no mums, neatkarīgi no tā, kur atrodamies. Tam, vai jūtamies droši, īpašu uzmanību pievēršam, ja braucam ar auto. Pieaugušajiem ir daudz iespēju, kā pasargāt sevi, vadot transportlīdzekli. Pirmkārt, jābūt uzmanīgam uz ceļa, jāspēj ātri reaģēt dažādās situācijās, jārūpējas, lai auto būtu labā tehniskā stāvoklī, kā arī savs spēkrats jāapdrošina.

Kā zināms, OCTA polise ikvienam šoferim ir obligāta, taču, ja vēlaties iegūt papildu drošību, varat iegādāties arī KASKO apdrošināšanu. Taču nereti, pārvietojoties ar mašīnu, mēs tajā neatrodamies vieni. Ko darīt, lai braucienu padarītu drošu arī mazulim, ja vedam to līdzi?

Kad visa ģimene kopā dodas, piemēram, pavadīt Līgo svētkus pie radiem laukos vai kur citur, ir svarīgi parūpēties par to, lai visi automašīnā esošie, tostarp arī mazi bērni, justos ērti un pasargāti.

Kā norāda fizioterapeiti, sēdēšana mašīnas aizmugurē ir par 70% drošāka. Turklāt arī dažādi pētījumi ir apliecinājuši, ka bērnam piemērotākā vieta ir auto aizmugurējā sēdekļa vidus daļa.

Latvijas Republikas likumdošana nosaka, ka bērniem, kuru augums nav sasniedzis 150 centimetrus, ir jāatrodas savam vecumam un svaram atbilstošā automašīnas sēdeklītī. Lai to izvēlētos pareizi, ir jāzina savas atvases svars, vecums, garums, kā arī spēkrata atbilstība bērna pārvadāšanai. Latvijā pieņemti un atzīti četri bērnu pārvadāšanas veidi:

  1. Pretēji braukšanas virzienam krēsliņā sēdina jaundzimušos mazuļus līdz divu gadu vecumam. Jāievēro, lai mazā pasažiera galva būtu trīs centimetrus zem krēsliņa atzveltnes augšmalas. Šāda poza par 75% samazina iespēju, ka avārijas gadījumā mazais tiks nopietni ievainots.
  2. Ja krēsliņš tiek novietots pretēji braukšanas virzienam, tajā drīkst sēdināt mazuļus, kuri sasnieguši 15 mēnešu vecumu, vai arī sver vismaz 9 kilogramus. Galvenais noteikums – bērna ausu viduspunkts nedrīkst būt zemāk par krēsliņa atzveltnes augšējo malu. Turklāt krēsliņam jāatrodas auto aizmugurē. Lai pasargātu bērnu, izmanto mašīnas sēdeklīša drošības siksnas.
  3. Krēsla paliktni drīkst izmantot 4 līdz 12 gadu vecu bērnu pārvadāšanai. Piesprādzēšanai jāizmanto automašīnas drošības siksnas.
  4. Kad bērna augums pārsniedzis 150 centimetrus, esot mašīnā viņus jāpiesprādzē ar drošības jostu. Lai to izdarītu pareizi, jāraugās, lai jūsu atvase būtu pilnībā atbalstījusies pret sēdekļa atzveltni, ceļgaliem jābūt ērti saliektiem pāri krēsla malai, savukārt apakšējai siksnai jāatrodas uz bērna augšstilbiem vai iegurņa, augšējai siksnai ejot pāri bērna plecam. Vecākiem ir jāizvērtē, vai bērns, esot šādā pozā, varēs pavadīt visu ceļu.

Latvijas Republikas likumdošanā noteikts, ka priekšējā sēdeklī nedrīkst pārvadāt bērnus, kuri nav sasnieguši 14 gadu vecumu vai arī nav garāki par 140 centimetriem. Ja tomēr nav citu iespēju, sēdekli nepieciešams atstumt maksimāli tālu, kā arī deaktivizēt drošības spilvenus, jo tie, nostrādājot negadījuma laikā, var smagi satraumēt bērnu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *