Elektro automašīnas – kādas ir to priekšrocības?

octaTie, kuri interesējas par jaunumiem automašīnu ražošanā, noteikti būs dzirdējuši par elektriskajiem auto. Sabiedrībā nereti izskan pieņēmumi, ka šie spēkrati pavisam drīz varētu aizstāt ar degvielu darbināmos transporta līdzekļus, jo, kā zināms, naftas krājumi turpina izsīkt, un ir nepieciešams rast alternatīvu. Bez tam, elektriskajām automašīnām ir dažādas citas priekšrocības, kuras aplūkosim turpinājumā.

Elektriskā auto darbība balstīta uz vienu vai vairākiem elektriskajiem motoriem, kuri izmanto elektroenerģiju, kas uzkrājas uzlādējamos akumulatoros vai citās enerģijas glabāšanas ierīcēs. Šie motori nodrošina tūlītēju griezes momentu, kas rada vienmērīgu un spēcīgu paātrinājumu. Turklāt šāda transporta līdzekļa motors ir aptuveni trīs reizes efektīvāks par parasti mašīnas iekšdedzes dzinēju.

Vai zinājāt, ka elektro automašīnu izgatavošanas pirmsākumi meklējami jau 19. gadsimta 80. gados? Lai arī 20. gadsimta sākumā tās kļuva daudz populārākas, vairāku trūkumu un arī parasto mašīnu pārākuma dēļ šie spēkrati nepiedzīvoja uzvaras gājienu auto ražošanā. Taču jau 20. gadsimta otrajā pusē atkal tika aktualizēta tēma par elektrisko mašīnu izmantošanu, ko pastiprināja arī energoresursu krīze. Un šobrīd, 21. gadsimtā, esam nonākuši līdz tādu elektrisko automobiļu ražošanai, kuri jau tiek pārdoti un aktīvi izmantoti. Ņemot vērā elektro automašīnu priekšrocības, to īpašnieki pat saņem dažādus atvieglojumus.

Nav noslēpums, ka elektriskie auto ir videi draudzīgāki, un izmanto krietni mazāk enerģijas nekā vairums citu mašīnu, kuras darbojas ar benzīnu vai dīzeļdegvielu. Elektriski darbināmie spēkrati izdala krietni mazāk oglekļa dioksīdu, tomēr tas ir atkarīgs arī no avota, kurā transporta līdzekli uzlādē. Vairākos no tiem tiek piedāvātas uzlādes iespējas, kuras diemžēl ir diezgan izšķērdīgas, taču, par spīti šādai nepilnībai, elektro auto nepiesārņo apkārtējo vidi tā, kā to dara parastās mašīnas.

Arī izmaksas, kas saistītas ar elektriskajām automašīnām, ir mazākas, jo daudzās valstīs par tām jāmaksā mazāki transporta līdzekļa ekspluatācijas nodokļi, kā arī par elektrību jāmaksā krietni mazāk. Tomēr jārēķinās arī ar pārējām izmaksām, kuras saistītas ar auto – remontu, Compensa OCTA polises iegādi, tehnisko apskati utt.

Ir vēl viena elektrisko auto īpašība, kura patiks daudziem, proti, tie ir ievērojami klusāki, tādēļ samazina trokšņa piesārņojumu.

Lai arī šie transporta līdzekļi nav no lētākajiem, kā arī pagaidām Latvijā nav pietiekami daudz uzlādes staciju, ņemot vērā tehnoloģiju attīstību auto ražošanā, kā arī draudzīgāku ietekmi uz dabu, elektriskās mašīnas varētu iegūt arvien lielāku popularitāti. Līdzīgi, kā ar daudzām citām inovācijām, arī pie šiem spēkratiem sabiedrībai sākumā jāpierod, kā arī jāmaina domāšana, un jāsāk taupīt resursi, kuri līdz šim lielā daudzumā tiek patērēti, parasto auto uzturēšanai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *